Wciągniki łańcuchowe

Istnieje wiele rodzajów osprzętu, jakiego do pracy wymagają powszechnie używane urządzenia dźwignicowe, takie jak suwnice czy żurawie, które są oferowane również przez ALSO Holding. Wymaganym wyposażeniem są między innymi wciągarki, zastosowanie najczęściej znajdują dwa ich typy, wciągarki linowe oraz wciągarki łańcuchowe, a ten drugi typ przedstawimy Wam nieco bliżej.

DANE TECHNICZNE W SKRÓCIE

Różnego rodzaju wciągarki, w tym również wciągarki łańcuchowe, znane także pod inną nazwą, wciągniki łańcuchowe, to kolejny popularny sprzęt służący do podnoszenia ciężkich ładunków oraz przemieszczania ich w pionie i poziomie. Cechą charakterystyczną jest nie tylko ich prosta budowa, ułatwiająca eksploatację i serwisowanie, lecz także duży udźwig, zdecydowanie większy niż w modelu linowym, oraz uniwersalność zastosowania.
Jest to niezaprzeczalny fakt, dlatego wciągarki łańcuchowe ręczne czy napędzane silnikiem elektrycznym spotykamy w fabrykach, magazynach, hurtowniach czy nawet w niewielkich warsztatach mechanicznych np. do bezpiecznego wyciągania silników i innych części samochodów. Montuje się je nie tylko, jako niezbędny element wyposażenia suwnicy czy żurawia, lecz mogą również pracować samodzielnie. W takim przypadku montuje się je bezpośrednio do elementów konstrukcji nośnej np. hali produkcyjnej. Należy jednak wcześniej sprawdzić, czy masa samej wciągarki plus masa ładunku nie doprowadzi do ich uszkodzenia.

Zobacz nasze
wybrane realizacje

Zamów
bezpłatną wycenę

Po prostu wypełnij formularz po prawej stronie. Nasz ekspert uważnie wysłucha oraz odpowie na wszystkie pytania. Jeżeli będzie niezbędna oferta – zajmiemy się jej przygotowaniem bezzwłocznie!

Wypełnij formularz

Skontaktujemy się z Tobą na podany numer telefonu, dopytamy o niezbędne szczegóły i przygotujemy dla Ciebie ofertę.

Zobacz również

Urządzenia dźwignicowe - co to za sprzęt?

Warto nieco więcej dowiedzieć się również o samych urządzeniach dźwignicowych, które od lat są powszechnie używane w wielu gałęziach gospodarki. Zaliczamy je do Urządzeń Transportu Bliskiego, określanych skrótem UTB. Jak sama nazwa wskazuje, służą właśnie do transportu ładunków, w pionie i w poziomie, na niewielkie odległości, a ładunek, jaki mogą podnieść i przemieścić, może ważyć od kilkuset kilogramów do nawet kilkuset ton.

Gdzie są używane urządzenia dźwignicowe?

Urządzenia tego typu, w tym również niezależnie zamontowana wciągarka łańcuchowa, znajdują zastosowanie w wielu gałęziach produkcji przemysłowej. Dla przykładu suwnice powszechnie spotykamy nie tylko na halach produkcyjnych, ale i w magazynach lub na placach przeładunkowych. Są cenione za wysoką funkcjonalność, trwałość wykonania gwarantującą bezawaryjną pracę i zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa ich obsłudze.

Pozwalają zachować ciągłość produkcji, a te, które ma w swoim sklepie renomowany producent, spełnią wszystkie wymagania przyszłych użytkowników. Dostępne są między innymi wysoce funkcjonalne wciągarki łańcuchowe z dźwignią, pozwalające swobodnie przemieszczać ładunki w pionie i w poziomie.

Wciągarki łańcuchowe - czym różnią się od wersji linowej?

Najważniejszą cechą, jaką wciągarka łańcuchowa różni się od wersji linowej, jest właśnie sam łańcuch nośny, który podnosi i opuszcza ładunki, mogący bez uszczerbku znieść naprawdę duży ciężar, sięgający niekiedy nawet kilku i więcej ton. Co ciekawe, masa samej wciągarki jest znacznie mniejsza i nie przekracza zazwyczaj kilkudziesięciu czy kilkuset kilogramów.
Na szczęście wszystkie typy wciągarek, dostępne w ofercie ALSO Holding, są solidnej konstrukcji, wykonane ze stali odpornej na uderzenia i duże obciążenia. W asortymencie mamy różne modele, a wszystkie obejmuje pełna gwarancja i całodobowy serwis, również pogwarancyjny.

Wciągarki łańcuchowe - jak są zbudowane?

W naszym asortymencie znajdziecie różne modele wciągarek z łańcuchem nośnym, renomowanych światowych firm, mające jednak zbliżoną budowę, cechującą wszystkie wciągarki łańcuchowe, także ręczne. Jest to niewielka konstrukcja, mająca małą masę, którą bez problemu można zintegrować z wózkiem jezdnym, a podnoszenie i opuszczanie ciężarów umożliwia mechanizm przekładniowy lub grzechotkowy. Niezależnie od typu, jaki zdecydujecie się zastosować w swojej firmie, większość jest zbudowana z następujących elementów, między innymi tak istotnych, jak:

Łańcuch nośny i manewrowy

Każdy wciągnik łańcuchowy jest wyposażony w dwa łańcuchy, przede wszystkim nośny, służący właśnie do opuszczania i podnoszenia ładunku. Wciągarki łańcuchowe ręczne mają dodatkowy łańcuch, nazywany manualnym lub ręcznym, za który w trakcie pracy przeciąga, napina i podnosi ciężar ze ściśle określoną siłą równoważną. Długość łańcucha jest oczywiście regulowana, co znacznie ułatwia pracę, a nawijany jest na bęben. Znaleziono także korzystniejsze rozwiązanie pozwalające zrezygnować z pracy mięśni, poprzez zastosowanie wydajnego silnika elektrycznego, który podnosi i opuszcza przenoszone ładunki.

Przełącznik kierunkowy

Przełącznik kierunkowy to często używana część wyposażenia, jaką mają obecnie praktycznie wszystkie napędzane elektrycznie wciągarki łańcuchowe. Zintegrowany z przełącznikiem tzw. wolnego biegu, znacznie ułatwia sterowanie wciągarką, pozwalając utrzymać ładunek na żądanej wysokości i podnosząc jednocześnie poziom bezpieczeństwa jej użycia w każdych warunkach eksploatacji.

Wciągarki łańcuchowe - czy można do nich dokupić dodatkowe wyposażenie?

W stale powiększanej ofercie ALSO Holding znajdziecie nie tylko nowoczesne i solidne wciągarki łańcuchowe, ale i praktyczne wyposażenie dodatkowe znacznie podnoszące ich już i tak wysoką funkcjonalność. Oferujemy między innymi pokrycie powierzchni wciągarki ochronną warstwą antykorozyjną, czy różne rodzaje haków i zaczepów magnetycznych służących do podnoszenia ładunków.

Wciągarki łańcuchowe - na jakiej zasadzie działają?

Zasada, na jakiej działają wciągniki łańcuchowe, jest bardzo prosta, praktycznie taka sama, jak w przypadku wciągarek i wciągników linowych, które także mamy w ofercie. Podczas pracy łańcuch nośny jest nawijany na bęben, ręcznie lub przez silnik elektryczny, napina się i podnosi ciężar zawieszony na haku lub innym aktualnie używanym zaczepie.