Urządzenia dźwignicowe - co to za sprzęt?
Warto nieco więcej dowiedzieć się również o samych urządzeniach dźwignicowych, które od lat są powszechnie używane w wielu gałęziach gospodarki. Zaliczamy je do Urządzeń Transportu Bliskiego, określanych skrótem UTB. Jak sama nazwa wskazuje, służą właśnie do transportu ładunków, w pionie i w poziomie, na niewielkie odległości, a ładunek, jaki mogą podnieść i przemieścić, może ważyć od kilkuset kilogramów do nawet kilkuset ton.
Gdzie są używane urządzenia dźwignicowe?
Urządzenia tego typu, w tym również niezależnie zamontowana wciągarka łańcuchowa, znajdują zastosowanie w wielu gałęziach produkcji przemysłowej. Dla przykładu suwnice powszechnie spotykamy nie tylko na halach produkcyjnych, ale i w magazynach lub na placach przeładunkowych. Są cenione za wysoką funkcjonalność, trwałość wykonania gwarantującą bezawaryjną pracę i zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa ich obsłudze.
Pozwalają zachować ciągłość produkcji, a te, które ma w swoim sklepie renomowany producent, spełnią wszystkie wymagania przyszłych użytkowników. Dostępne są między innymi wysoce funkcjonalne wciągarki łańcuchowe z dźwignią, pozwalające swobodnie przemieszczać ładunki w pionie i w poziomie.
Wciągarki łańcuchowe - czym różnią się od wersji linowej?
Najważniejszą cechą, jaką wciągarka łańcuchowa różni się od wersji linowej, jest właśnie sam łańcuch nośny, który podnosi i opuszcza ładunki, mogący bez uszczerbku znieść naprawdę duży ciężar, sięgający niekiedy nawet kilku i więcej ton. Co ciekawe, masa samej wciągarki jest znacznie mniejsza i nie przekracza zazwyczaj kilkudziesięciu czy kilkuset kilogramów.
Na szczęście wszystkie typy wciągarek, dostępne w ofercie ALSO Holding, są solidnej konstrukcji, wykonane ze stali odpornej na uderzenia i duże obciążenia. W asortymencie mamy różne modele, a wszystkie obejmuje pełna gwarancja i całodobowy serwis, również pogwarancyjny.
Wciągarki łańcuchowe - jak są zbudowane?
W naszym asortymencie znajdziecie różne modele wciągarek z łańcuchem nośnym, renomowanych światowych firm, mające jednak zbliżoną budowę, cechującą wszystkie wciągarki łańcuchowe, także ręczne. Jest to niewielka konstrukcja, mająca małą masę, którą bez problemu można zintegrować z wózkiem jezdnym, a podnoszenie i opuszczanie ciężarów umożliwia mechanizm przekładniowy lub grzechotkowy. Niezależnie od typu, jaki zdecydujecie się zastosować w swojej firmie, większość jest zbudowana z następujących elementów, między innymi tak istotnych, jak:
Łańcuch nośny i manewrowy
Każdy wciągnik łańcuchowy jest wyposażony w dwa łańcuchy, przede wszystkim nośny, służący właśnie do opuszczania i podnoszenia ładunku. Wciągarki łańcuchowe ręczne mają dodatkowy łańcuch, nazywany manualnym lub ręcznym, za który w trakcie pracy przeciąga, napina i podnosi ciężar ze ściśle określoną siłą równoważną. Długość łańcucha jest oczywiście regulowana, co znacznie ułatwia pracę, a nawijany jest na bęben. Znaleziono także korzystniejsze rozwiązanie pozwalające zrezygnować z pracy mięśni, poprzez zastosowanie wydajnego silnika elektrycznego, który podnosi i opuszcza przenoszone ładunki.
Przełącznik kierunkowy
Przełącznik kierunkowy to często używana część wyposażenia, jaką mają obecnie praktycznie wszystkie napędzane elektrycznie wciągarki łańcuchowe. Zintegrowany z przełącznikiem tzw. wolnego biegu, znacznie ułatwia sterowanie wciągarką, pozwalając utrzymać ładunek na żądanej wysokości i podnosząc jednocześnie poziom bezpieczeństwa jej użycia w każdych warunkach eksploatacji.
Wciągarki łańcuchowe - czy można do nich dokupić dodatkowe wyposażenie?
W stale powiększanej ofercie ALSO Holding znajdziecie nie tylko nowoczesne i solidne wciągarki łańcuchowe, ale i praktyczne wyposażenie dodatkowe znacznie podnoszące ich już i tak wysoką funkcjonalność. Oferujemy między innymi pokrycie powierzchni wciągarki ochronną warstwą antykorozyjną, czy różne rodzaje haków i zaczepów magnetycznych służących do podnoszenia ładunków.
Wciągarki łańcuchowe - na jakiej zasadzie działają?
Zasada, na jakiej działają wciągniki łańcuchowe, jest bardzo prosta, praktycznie taka sama, jak w przypadku wciągarek i wciągników linowych, które także mamy w ofercie. Podczas pracy łańcuch nośny jest nawijany na bęben, ręcznie lub przez silnik elektryczny, napina się i podnosi ciężar zawieszony na haku lub innym aktualnie używanym zaczepie.