Systemy sterowania i kontroli

Praktycznie żadna gałąź produkcji przemysłowej nie może się dziś obejść bez użycia urządzeń dźwignicowych, nazywanych także Urządzeniami Transportu Bliskiego, określanych skrótem UTB. Jest ich wiele rodzajów, używanych nie tylko w przemyśle, ale i w magazynach, hurtowniach, czy do przenoszenia ładunku na placach przeładunkowych np. w stoczniach, albo na kolei. Aby obsługa takich maszyn była zawsze sprawna i bezproblemowa, zastosowanie muszą znaleźć nowoczesne i funkcjonalne systemy sterowania znacznie upraszczające ten proces.

DANE TECHNICZNE W SKRÓCIE

Kiedy mówimy o zakresie używania suwnic, nie możemy ograniczać się tylko do ich zastosowania w przemyśle. Niezbędne okazują się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba podnoszenia ładunku o masie sięgającej niekiedy kilkuset ton. Właśnie dlatego suwnice bramowe, półbramowe, pomostowe natorowe i podwieszane, czy suwnice kolumnowe, cieszą się coraz większą popularnością i są oferowane także przez ALSO Holding.
Dzięki nim uproszczeniu i przyspieszeniu ulega proces produkcji czy przeładunku, zmniejsza się ryzyko powstania przestojów w pracy, a zwiększa z kolei bezpieczeństwo, które w przypadku suwnic jeszcze bardziej podwyższa zastosowanie odpowiednich systemów sterowania.

Zobacz nasze
wybrane realizacje

Zamów
bezpłatną wycenę

Po prostu wypełnij formularz po prawej stronie. Nasz ekspert uważnie wysłucha oraz odpowie na wszystkie pytania. Jeżeli będzie niezbędna oferta – zajmiemy się jej przygotowaniem bezzwłocznie!

Wypełnij formularz

Skontaktujemy się z Tobą na podany numer telefonu, dopytamy o niezbędne szczegóły i przygotujemy dla Ciebie ofertę.

Zobacz również

Dlaczego warto używać w firmie różne rodzaje suwnic?

Kiedy mówimy o zakresie używania suwnic, nie możemy ograniczać się tylko do ich zastosowania w przemyśle. Niezbędne okazują się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba podnoszenia ładunku o masie sięgającej niekiedy kilkuset ton. Właśnie dlatego suwnice bramowe, półbramowe, pomostowe natorowe i podwieszane, czy suwnice kolumnowe, cieszą się coraz większą popularnością i są oferowane także przez ALSO Holding.

Dzięki nim uproszczeniu i przyspieszeniu ulega proces produkcji czy przeładunku, zmniejsza się ryzyko powstania przestojów w pracy, a zwiększa z kolei bezpieczeństwo, które w przypadku suwnic jeszcze bardziej podwyższa zastosowanie odpowiednich systemów sterowania.

Systemy sterowania suwnic - jakie czynniki należy uwzględnić przy ich wyborze?

W przypadku suwnic, jakie są stosowane w różnych zakładach przemysłowych, niezwykle istotne staje się ich bezproblemowe sterowanie, czym przeważnie zajmuje się operator posiadający stosowne doświadczenie i ukończone kursy upoważniające go do obsługi suwnic. Urządzenia transportu bliskiego mogą być sterowane na różne sposoby, a wybór najlepszej metody zależy od wielu czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę:

  • przyszłych warunków eksploatacji suwnicy, a bardzo często pracują np. w wysokiej temperaturze czy wilgotności;
  • czasu trwania pracy, w zależności od jej wymogów i specyfiki;
  • czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych, jeśli suwnica będzie używana na zewnątrz;
  • zachowania wymaganego obowiązującymi przepisami poziomu bezpieczeństwa, zarówno operatora samej suwnicy, jak i innych osób znajdujących się w jej pobliżu;
  • stopnia skomplikowania procesów produkcji.

Systemy sterowania suwnicy - które dostępne technologie warto wykorzystać?

System sterowania suwnic stanowi niezbędny element ich wyposażenia, jaki należy uwzględnić już w momencie wyboru i dokonywania zakupu w ALSO Holding. Istnieje zarówno możliwość sterowania manualnego przez operatora, jak i praktyczniejszego i wygodniejszego zdalnego sterowania radiowego, gdzie w użyciu są systemy bezprzewodowe. Pozwalają obsługiwać suwnice z większej odległości, wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca dla operatora, a są między innymi używane do obsługi wciągników, urządzeń odpowiedzialnych za podnoszenie i opuszczanie ładunku.

System sterowania suwnicy - z jakich elementów są złożone systemy radiowe?

To, jakie systemy sterowania znajdą zastosowanie, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę już przy projektowaniu danego modelu suwnicy. W wielu nadal jest to sterowanie manualne, przez przeszkolonego pracownika znajdującego się w kabinie operatora w przypadku dużych suwnic bramowych, albo z pomocą przewodów podłączonych do używanego urządzenia. Warto bliżej zapoznać się zwłaszcza z systemem radiowym, jego konstrukcją, zaletami i wadami, co z pewnością ułatwi wybór w pełni dopasowanego do potrzeb przyszłych użytkowników.

W skład najczęściej stosowanych systemów sterowania radiowego suwnicy wchodzą różne współpracujące ze sobą elementy, spośród których najważniejsze to:

Nadajniki i odbiorniki

Do zdalnego sterowania radiowego suwnicą konieczne jest połączenie ze sobą dwóch urządzeń, nadajników i odbiorników. Przeważnie używa się dwóch typów nadajników, mających zasilanie bateryjne:

  • wyposażonych w przełączniki lub przyciski umożliwiające regulację prędkości pracy w dwóch zakresach;
  • wyposażonych w wygodne w obsłudze manipulatory, zapewniające bezstopniową regulację prędkości oraz realizację innych, bardziej skomplikowanych funkcji.

 

W systemie sterowania radiowego suwnicy bardzo często stosuje się nadajniki wyposażone w czytelny wyświetlacz, a sam nadajnik jest połączony z zespołem czujników. Jego zadaniem jest uzyskiwanie informacji zwrotnych przekazywanych obsługującemu, który może na bieżąco monitorować najważniejsze parametry pracy urządzenia np. ciężar ładunku. Wyposażone są również w wyraźnie oznaczony przycisk „STOP”, pozwalający natychmiast zatrzymać pracę suwnicy w przypadku najmniejszego nawet zagrożenia.

Połączenie nadajnika i odbiornika umożliwia przesyłanie sygnałów na ściśle określonej częstotliwości, dzięki czemu nie mogą być zakłócane, Zarówno nadajnik, jak i odbiornik, muszą jednocześnie spełniać surowe wymagania stawiane przez obowiązujące w naszym kraju przepisy dotyczące pracy wszystkich Urządzeń Transportu Bliskiego.

Bezprzewodowe sterowanie radiowe suwnic - jakie ma zalety?

W konstrukcji różnych typów suwnic można zaobserwować coraz szersze wykorzystanie systemów sterowania radiowego. Ich licznym zaletom naprawdę nie da się zaprzeczyć, zapewniają wyjątkowy komfort pracy, a te, jakie oferuje ALSO Holding, spełniają jednocześnie wszystkie wymagania stawiane przez Urząd Nadzoru Technicznego (UDT). Można już śmiało powiedzieć, że tego typu urządzenia stają się standardem, ich znaczenia naprawdę nie da się zbagatelizować, a zalety podkreślane przez użytkowników to:

Większe bezpieczeństwo obsługi suwnicy

Operatorzy mogą bezpiecznie pracować z dala od urządzeń, przede wszystkim przenoszonego ładunku o dużej masie, co minimalizuje ryzyko wystąpienia wypadków. Mają jednocześnie szersze pole widzenia niezasłaniane przez zwisające przewody, perspektywę pozwalającą lepiej ocenić, czy przemieszczany ciężar nie spowoduje jakiegoś zagrożenia i czy na jego drodze nie ma żadnych osób postronnych i innych przeszkód.

Wyższa wydajność procesów produkcji

Systemy bezprzewodowe mogą również odczuwalnie zwiększyć wydajność samej produkcji, co jest efektem nie tylko samego ich wdrożenia. Operatorzy suwnic nie tracą czasu na wielokrotne podchodzenie i sprawdzanie, czy ładunek może być przemieszczany bezpiecznie, dodatkowo brak wiszących elementów sterowania nie powoduje kolizji z innymi maszynami na hali produkcyjnej, co mogłoby prowadzić do kosztownych przestojów.

Sterowanie radiowe suwnic - w jakich warunkach może się nie sprawdzić?

Zastosowanie urządzeń zdalnego sterowania suwnicą doskonale sprawdza się w przypadku przenoszenia mniejszych ładunków na niewielkie odległości. Do dużych ładunków przemieszczanych na większe odległości np. z pomocą suwnicy bramowej na placu przeładunkowym, lepiej rozważyć sterowanie z kabiny operatora, biorąc pod uwagę już samą odległość, jaką w trakcie pracy będzie musiał pokonać pieszo oraz większa precyzję wszystkich wykonywanych czynności.

Wciągarka linowa

Wciągarki linowe są wyposażone przede wszystkim w wydajne silniki elektryczne, których moc niejednokrotnie sięga od kilkuset aż do kilku tysięcy watów. Ich użycie jest w pełni uzasadnione, muszą bowiem zapewnić moc pozwalającą poradzić sobie z naprawdę dużymi ciężarami. Wyciągarki, które są montowane niezależnie, a nie jako element suwnicy czy żurawia, mają dodatkowo system jezdny pozwalający im poruszać się w poziomie. Stosuje się w nich specjalnie wzmacniane liny kwasoodporne lub ocynkowane, a w zależności od modelu wciągarki mają grubość przeważnie od 2 do 10 mm.
Wciągarki ręczne o mniejszej ładowności mogą być z kolei wyposażone w nieco cieńsze liny, lecz także dobrane do masy ładunków, służące do ich podnoszenia i przeciągania, zabezpieczone przed zerwaniem i możliwością spowodowania zagrożenia dla obsługujących wciągarkę osób. Ten model złożony jest z mocnego uchwytu, którego zadaniem jest przekształcenie siły mięśni poprzez mechanizm przekładni w siłę umożliwiającą podniesienie umieszczonych na haku ładunków.

Wciągnik linowy

Wciągniki linowe, podobnie jak wciągarki linowe ręczne i elektryczne, są robione ze starannie wyselekcjonowanych materiałów zapewniających wysokie bezpieczeństwo obsłudze. Komponenty do ich produkcji, jakie można znaleźć w ofercie ALSO Holding, są wytwarzane z wysokogatunkowej stali lub lżejszego i nieco mniej wytrzymałego aluminium. Wciągnik linowy jest zbudowany z kilku ściśle współpracujących ze sobą elementów:
-uchwytu umożliwiającego zamontowanie do suwnicy, żurawia lub bezpośrednio do konstrukcji hali produkcyjnej;
- wydajnego silnika elektrycznego albo przekładni ręcznej z wielokrążkiem;
- bębna z nawiniętą na niego liną nośną;
- uchwytu do mocowania ładunku wymagającego przeniesienia, a jest to mocny hak albo uchwyt magnetyczny;
- systemu sterowania, obsługiwanego manualnie, albo zdalnie, droga radiową, lecz zawsze przez odpowiednio przeszkolone osoby, posiadające stosowne przeszkolenie poparte certyfikatami.

Na jakiej zasadzie działają wciągarki linowe i wciągniki linowe?

Zasada działania tego typu urządzeń jest bardzo prosta, do haka lub innego rodzaju uchwytu znajdującego się na końcu liny jest podwieszany ładunek. Siła rąk obsługujących wciągarki lub wciągniki osób albo wydajny silniki elektryczne powoduje nawinięcie liny nośnej na bęben i podniesienie ładunku do góry. Następnie jest on przemieszczany w poziomie do miejsca przeznaczenia i ponownie opuszczany na dół. ALSO Holding dba jednocześnie o bezpieczeństwo pracy, montując w wyciągarkach i wciągnikach systemy hamowania awaryjnego, wyłączające urządzenie w przypadku najmniejszego nawet zagrożenia.