Suwnice Bramowe

Nowoczesne technologie na stałe wkroczyły do wielu gałęzi przemysłu, a zastosowanie znajdują najróżniejsze urządzenia mające na celu między innymi ułatwienie prac przeładunkowych w małych, średnich czy dużych zakładach przemysłowych, na placach przeładunkowych oraz w magazynach. Bardzo często oznacza to przeniesienie elementów konstrukcyjnych czy innych ładunków o dużym ciężarze i w takim przypadku zachodzi jednocześnie konieczność zastosowania suwnicy bramowej o odpowiednio wysokim udźwigu.

DANE TECHNICZNE W SKRÓCIE

Przyszli użytkownicy zainteresowani kupnem suwnic bramowych, kierują do producentów zapytanie dotyczące zasady działania tego typu urządzenia, która jest bardzo prosta. Do łańcuchów zaczepowych z hakami lub wymienionymi wyżej chwytnikami magnetycznymi mocuje się wymagające przeniesienia ciężkie ładunki. Po uruchomieniu silnika elektrycznego wciągarki, lina nośna jest nawijana na wał napędowy i podnosi ciężar w pionie, nawet bardzo duży, sięgający kilkudziesięciu i więcej ton.
Przemieszczanie ładunków w poziomie roboczym umożliwiają z kolei wózki jezdne suwnicy, dzięki czemu może szybko, i co najważniejsze bezpiecznie, znaleźć się np. w dowolnym miejscu hali produkcyjnej. Suwnice bramowe mogą być obsługiwane przez wykwalifikowanych operatorów z kabiny sterującej, równie często wykorzystywane jest sterowanie radiowe z poziomu podłogi w halach czy na placu magazynowym.
tyt1dane techniczne 1
tyt2dane techniczne 2
tyt 3dane 3

Zobacz nasze
wybrane realizacje

Zamów
bezpłatną wycenę

Po prostu wypełnij formularz po prawej stronie. Nasz ekspert uważnie wysłucha oraz odpowie na wszystkie pytania. Jeżeli będzie niezbędna oferta – zajmiemy się jej przygotowaniem bezzwłocznie!

Wypełnij formularz

Skontaktujemy się z Tobą na podany numer telefonu, dopytamy o niezbędne szczegóły i przygotujemy dla Ciebie ofertę.

Zobacz również

Czym są suwnice i do czego są wykorzystywane?

Proces przenoszenia ładunków w dużych zakładach produkcyjnych musiał zostać w znacznym stopniu zautomatyzowany, co pozwala uniknąć nie tylko przestojów produkcji i zachować jej ciągłość, lecz znacznie zwiększa też bezpieczeństwo pracy. Różnego rodzaju urządzenia przeładunkowe, w tym również suwnice, można obecnie zamontować niemal w dowolnym miejscu hali produkcyjnej, a ich konstrukcję, w znacznym zakresie np. rozpiętość mostu, udźwig albo sterowanie, w pełni dostosować do potrzeb klienta.

Obowiązująca w naszym kraju definicja określa suwnice jako Urządzenia Transportu Bliskiego, nazywane w skrócie UTB. Za ich pomocą możesz bez trudu przemieszczać ciężkie ładunki zarówno w poziomie po torach jezdnych, jak i w pionie, na zewnątrz i wewnątrz budynków, w obrębie stanowiska pracy. Suwnice pracują w tzw. trybie przerywanym, a do ich obsługi w zupełności wystarczy jeden pracownik, lecz powinien przedtem ukończyć specjalistyczny kurs dający wymagane uprawnienia.

Zanim zajmiemy się dokładnym opisem suwnic bramowych, tym, jaka jest ich konstrukcja i gdzie znajdują zastosowanie, powinniśmy wcześniej dowiedzieć się nieco więcej o innych rodzajach tego typu urządzeń. W zakładach przemysłowych i pozostałych, wymagających ich użycia miejscach, można również spotkać:

  • suwnice pomostowe
  • podwieszane;
  • suwnice kolumnowe;
  • suwnice wspornikowe;
  • suwnice półbramowe.

Suwnice portalowe, czyli bramowe - jakie mają zastosowanie?

Zastosowanie, jakie mają lekkie wciągarki bramowe, jest niezwykle szerokie, co można również sprawdzić w dostępnych danych statystycznych, doskonale sprawdzają się między innymi w takich miejscach jak:

  • we wspomnianej hali produkcyjnej, w dowolnej gałęzi przemysłu;
  • w magazynach i w hurtowniach towarów;
  • place przeładunkowe drewna, do mechanizacji prac leśnych;
  • w przemyśle budowlanym i stoczniowym.

 

Można w skrócie powiedzieć, że stosuje się je zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości użycia dźwigu, lecz zachodzi konieczność przeniesienia dużych ciężarów o równie dużych gabarytach w pionie oraz w poziomie, i musi się to odbywać jednocześnie łatwo i całkowicie bezpiecznie.

Suwnice bramowe - inne ich używane nazwy i materiały, z jakich są zbudowane

Wszystkie elementy konstrukcyjne suwnicy bramowej robi się z najwyższej jakości materiałów, gwarantujących wytrzymałość i odporność na uszkodzenia w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Każda wciągarka bramowa używana do prac przeładunkowych na zewnątrz budynków jest dodatkowo zabezpieczana przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, które mogłyby doprowadzić do korozji jej metalowych części.

Spośród wielu materiałów, z jakich produkuje się wciągarki bramowe, zastosowanie znajduje przede wszystkim wysokogatunkowa stal, a w lżejszych modelach, o mniejszym udźwigu, także aluminium. Zapewnia ono większą mobilność takiej suwnicy, zmniejsza się też jej masa, nawet kilkukrotnie w stosunku do modelu wykonanego całkowicie ze stali.

Suwnice bramowe - jak wygląda ich konstrukcja?

Spośród wielu innych urządzeń dźwignicowych, suwnice bramowe wyróżniają się swoją specyficzną konstrukcją. Znane są również jako wciągarki bramowe, suwnice portalowe albo lekkie suwnice bramowe, nazywa się je też bramkami warsztatowymi, lecz zawsze jest to ta sama suwnica bramowa, różniąca się wielkością czy maksymalnym ciężarem udźwigu.

Rozróżniamy przede wszystkim suwnice bramowe jednodźwigarowe, o udźwigu do 10 ton, oraz suwnice dwudźwigarowe, mogące mieć udźwig nawet do 100 ton. Konstrukcja typowej suwnicy bramowej różni się od innych tego typu urządzeń, jest złożona z wielu współpracujących ze sobą elementów, a najważniejsze spośród nich to:

  • dźwigary opierające się tzw. czołownicach, pionowe podpory, które mają zamontowane koła jezdne, co oznacza, że nie jest konieczne zastosowanie drugiej podpory, jak w suwnicach półbramowych;
  • układ jezdny suwnicy, zamontowany na torowisku umieszczonym na poziomie roboczym, a wózki jezdne są wyposażone w wydajne silniki wprawiające konstrukcję w ruch, przeważnie elektryczne;
  • belka poprzeczna, umieszczona pomiędzy dźwigarami, na tej belce montowane są wciągarki, czyli urządzenia podnoszące, mogą one zostać wyposażone we wciągniki o napędzie elektrycznym, rzadziej o napędzie ręcznym oraz wózek jezdny podwieszony na belce wciągarki;
  • pozostałe elementy odpowiedzialne za funkcjonalność suwnicy i bezpieczeństwo pracy, takie jak łapy oporowe czy wyłączniki krańcowe, urządzenia elektryczne wykrywające położenie i zatrzymujące ruch suwnicy, wyłączniki i włączniki zasilania, szafki sterowniczo-rozdzielcze i kasety sterownicze.

Suwnice bramowe - skorzystaj z opcji wyposażenia dodatkowego i zobacz, jak możesz podnieść ich funkcjonalność

Na życzenie klienta suwnice bramowe mogą zostać wyposażone w dodatkowy osprzęt zwiększający ich funkcjonalność i wygodę użytkowania, dzięki czemu łatwiej będzie można obsługiwać suwnicę i dokładnie dostosować ją do siebie. Warto zainteresować się co w naszej ofercie znajdziecie dla swojej firmy, a dostępne bogate wyposażenie, jakie ma dla was ALSO Holding, obejmuje między innymi:

  • nowoczesne i praktyczne sterowanie radiowe;
  • układy zmniejszające możliwości wystąpienia kolizji;
  • systemy monitorujące wszystkie najważniejsze parametry pracy, pozwalające zminimalizować przestoje spowodowane ewentualnymi awariami;
  • wydajne chwytniki magnetyczne;
  • wysokiej jakości zestawy kołowe najlepszych światowych wytwórców.

Które zalety suwnic bramowych decydują o ich powszechnym użyciu?

Oferta ALSO Holding obejmuje także nowoczesne suwnice bramowe, nie tylko ich projektowanie, ale i fachowy montaż oraz całodobowy serwis obejmujący wszystkie zakupione lekkie suwnice bramowe, gwarancyjny i pogwarancyjny. Nie są to jednak najważniejsze czynniki decydujące o coraz powszechniejszym zastosowaniu, jakie mają wciągarki bramowe, dlatego warto krótko podsumować najważniejsze zalety suwnic bramowych wskazywane przez użytkowników:

  • modułowa konstrukcja, dzięki której na życzenie klienta można dokładnie dopasować wciągarki bramowe do jego konkretnych wymagań;
  • optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni w miejscu, gdzie będą używane, ich lokalizacja zazwyczaj nie zakłóca innych procesów produkcji;
  • wysoki współczynnik bezpieczeństwa pracy, zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wypadków dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów temu zapobiegających;
  • uniwersalność, a suwnice bramowe stosuje się zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz, dzięki czemu znacznie uproszczają przeprowadzenie prac przeładunkowych;
  • łatwość obsługi, możesz je zarówno obsługiwać ręcznie z kabiny operatora albo bezpiecznie z większej odległości poprzez zdalne sterowanie radiowe;
  • duża rozpiętość udźwigu, w sprzedaży są dostępne niewielkie suwnice bramowe o nośności kilku ton oraz także większe, których nośność może sięgać kilkuset ton;
  • duża rozpiętość ramion suwnicy sięgająca nawet kilkudziesięciu metrów.

Suwnice bramowe - tylko od zaufanego dostawcy

Jak widać na powyższych przykładach, licznym zaletom, jakie charakteryzują ten rodzaj suwnic, nie da się zaprzeczyć. Nie dziwi więc ich stale rosnąca popularność, lecz decydując się na zakup i zastosowanie w swojej firmie, warto skorzystać z usług renomowanego, zaufanego dostawcy. W naszej ofercie znajdziecie nie tylko suwnice bramowe, ale i inne ich rodzaje, zawsze bogato wyposażone, które sprawdzą się wszędzie, gdzie ich potrzebujecie, a nasi doradcy służą fachową pomocą w ich wyborze.